Avatar

rozepsáno | † 19. 04. 2012 | kód autora: xQc

"Bude mít tenhle film myšlenku nebo to budou jen 3D orgie?" lítalo mi hlavou pár hodin před začátkem filmu. Dnes bych řekl, že máte-li chuť si ve filmu něco smysluplného najít, máte slušnou šanci, že se vám to povede. A o co tedy jde? 

Avatar pracuje s podobným konceptem jako Matrix, ale zcela jiným způsobem. Je tu partička vědců, kteří díky vyspělým technologiím vstupují do jiného světa. V tomto světě se pohybují ve vypůjčeném umělěle vypěstovaném těle. Zajímavý je ale především sám objevovaný svět, svět ve kterém lidé žijí v harmonii s přírodou. Je zde patrný odkaz na americké indiány a ekologický přístup k životu. Pozemšťan je zde vykreslen jako běloch-kolonizátor, který zničí vše, co mu stojí v cestě nebo co se mu zdá neužitečné.

Kultura lidí této planety je zajímavá také tím, že využívá stromy a jejich propojený kořenový systém coby informační síť, něco jako náš internet. V této síti jsou zaznamenány všechny minulé zkušenosti obyvatel této planety, a protože je síť velmi složitá, dokonce složitější než lidský mozek, má i vlastní inteligenci. 

 

A jaké myšlenky mi po filmu výřily hlavou?

... jak vzrušující je představa návštěvy takového skvělého světa, ve kterém člověk  žije v harmonii s přírodou ...

... cítit tak energii stromů, zvířat, lidí a vědět, co je správné udělat, aby byla zachována rovnováha sil ...

... žít v nádherně pestrém a barevném světě ...

... žít ve společenství plném rituálů, mystiky a víry ...

... prožít iniciační rituál přijetí mezi dospělé muže ...


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky filmy

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.